UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Творці російського мултриплікаційного серіалу "Маша и медведь"...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Творці російського мултриплікаційного серіалу "Маша и медведь" пред'являють багатотисячні позови українським підприємцям і організаторам шоу

Російська компанія «Маша и Медведь», яка створила однойменний мультиплікаційний серіал на московській анімаційної студії «Анимаккорд», цього року зафіксувала на території України більше 150 порушень прав на використання образів її персонажів: Маші, Ведмедя, Зайця і Білки. Про це повідомляє «Капітал», з посиланням на юридичного представника компанії у Москві .

Фото з capital.ua

Ведмідь, білки і зайці під новий рік можуть бути піратськими, якщо буде доведено, що вони творчо виражені як у мульт-серіалі ТОВ "Маша и Медведь" (Фото з capital.ua)

Як повідомляється, цього року ТОВ «Маша и Медведь» приступило до юридичної захисту своїх прав у нашій країні, подавши судові позови до роздрібних мереж «Фуршет» і АТБ, які використовували зображення героїв при виробництві ляльок і кукурудзяних паличок. Восени російська компанія також почала судитися з «Метро Кеш енд Керрі» та «Ашан».

Як повідомив юридичний представник російської компанії в Києві Сергій Товкес, з АТБ було укладено мирову угоду – рітейлер добровільно погодився виплатити компенсацію в розмірі 75 тис. грн за контрафактну партію товару.

«Інші мережі, такі як «Фуршет», наприклад, вирішили судитися до кінця», – зазначає Товкес.

За його словами, якщо компанія, у якої в магазині був помічений контрафакт, не йде на контакт, то сума подальшого позову збільшується – москвичі встановлюють у таких випадках підвищений коефіцієнт. До «Ашану» і «Фуршету» вже пред'явлені позови на суму 275 тис. грн кожен.

При цьому мультиплікатори, як правило, не можуть прив'язати суму компенсації до кількості товару у партії. За словами юриста, реалізовану партію дуже важко зафіксувати у повному обсязі. Один великий ретейлер, наприклад, запевняв у суді, що партія спірного товару складає всього десять примірників, один з яких вдалося купити юридичнному представнику.

«Зараз дійсно йде судовий розгляд з питань компанії «Маша и Медведь». Говорити про результат справи, його нюансах і можливих результатах на даному етапі судового розгляду рано», – прокоментував представник компанії «Метро Кеш енд Керрі Україна».

Рейди на приватників Наступного року в Україні планується подати близько 300 нових позовів, говорить Сергій Товкес. В 2013 р. у компанії було близько 50 судових розглядів у різних країнах. Крім того, вона планує розширити мережу своїх представників і партнерів у регіонах. Зараз представники, які здійснюють контрольні закупівлі спірної продукції, є у Києві, Харкові, Черкасах, Рівному. Існують також юрфірми-партнери у Вінниці, Луцьку, Тернополі.

У 2014 р. з'являться представники ще в шести регіонах. Під прицілом Одеса та її масові ринки, куди поставляється велика кількість контрафакту. «Підробляють все – ручки, меблі, одяг, книжки, дитячі товари. З елементів одягу ми не зустрічали хіба що краваток із лого наших мультгероїв», – зазначає Товкес.

Відзначимо, в кінці року, що минає компанія «Маша и Медведь» почала подавати позови не тільки до великих компаній, але і до приватних підприємццв. Як повідомляється у розпорядженні «Капіталу» є копії трьох подібних позовів на суму 69 тис. грн кожен. Юрист компанії розповідає, що претензії у позові до фізосіб залежать від ступеню серйозності їхніх порушень.

Якщо, наприклад, нелегальний товар був один раз помічений у кіоску, це загрожує винуватцю незначним штрафом у розмірі 10 мінімальних зарплат. Найбільше претензій до виробників контрафакту. За словами Товкес, в Україні вже заведено дві кримінальні справи за статтею 176 Кримінального кодексу. За такі порушення загрожує позбавлення волі строком до 2 років.

Напередодні Нового року «Маша и Ведмедь» влаштувала полювання на гастролерів по всій Україні. Деякі ставлять для дітей спектаклі з використанням костюмів та символіки, що нагадують героїв мультсеріалу. У Луганську росіяни знайшли порушника авторських прав. Ним виявився організатор новорічної постановки «Маша и Медведь у Діснейленді», яка демонструється в концертних залах міста.

«Капітал» зв'язався з розповсюджувачем квитків на спектакль в Луганську, який розповів, що шоу продовжує демонструватися з другого січня щодня з використанням ляльок Маші і Ведмедя в повний зріст. Ціна квитка – від 40 грн до 100 грн. Влітку буде багато роботи в південних регіонах країни, де також проходять численні гастролі, говорить Товкес .

Крім цього, «Маша и Медведь» виставила претензії до дельфінарію «Немо». За словами Товкес, зображення персонажів у рекламі дельфінарію були присутні в 2012 р. у Донецьку та Києві, цього року в столиці та Одесі.

«Російська компанія має всі підстави для відшкодування збитку. Підприємці всіляко намагаються заробити на відомих персонажах , при цьому роялті не платять», – говорить партнер МЮГ AstapovLawyers і голова департаменту інтелектуальної власності Наталія Мещерякова . Вона додає, що компанія «Маша и Медведь» легко погоджується на ліцензування свого продукту: «Я знаю кілька компаній, які співпрацюють у цьому напрямку з «Маша и Медведь».

«Капіталу» повідомляє, що йому відомо про таких ліцензіатів, як торговельний дім «Росмен», ЖК «Міністерський», компанія Ferrero.

На думку керуючого партнера ЮК «Юскутум» Артема Афяна, велика кількість позовів також пов'язана із захистом тих компаній, які вже отримали ліцензію на використання відомих персонажів. «У таких позовах головне не відшкодувати збиток – його і підрахувати нелегко. Головне – прибрати контрафактний товар з полиць, тим самим збільшивши продажі компаній-ліцензіатів», – упевнений юрист.

Довідка "І":

Загальновідомо, що знамениту фразу "не сідай на пеньок, не їж пиріжок!" героїня мультяшного серіалу усього лише повторила за відомою казкою "Маша і ведмідь" (Маша и медведь), яка була надрукована ще у 1951 році в збірці "Гуси-лебеди" (Гуси-лебеді).

Казку "Маша і ведмідь" є творчою обробкою російської народної казки фольклористом і літератором Міхаілом Булатовим. Більш раніша редакція тексту цієї казки була видана у 1934 році, тоді казка називалася "Дівчинка і медвідь" (Девочка и медведь).

Таким чином, історія про те як дівчинка Маша в потрапила до казкового Ведмедя, прожила з ним якийсь час і придумала спосіб повернутися додому до своїх казкових дідуся і бабусі відома давно і безліч разів видавалася з ілюстраціями різних художників у Росії, Україні та інших країнах.

У цьому зв’язку, притязання російського ТОВ "Маша и Медведь" на володіння виключним правом на бренд, ідею і сюжет казки "Маша і Ведмідь" є, м’яко кажучи, досить сумнівними. А що до згадуваної "голови департаменту інтелектуальної власності", то, вочевидь, казку "Маша і ведмідь" пані у дитинстві не читала. Хоча, якщо мається на увазі використання творчого авторського вираження того, як казкові герої показані у мулт-серіалі виробництва ТОВ "Маша и Медведь", то, без сумніву, використання суто мультяшних образів названого серіалу є неправомірним, оскільки здійснений російською компанією творчий доробок відомої казки належить ій по праву.

За матеріалами capital.ua

27.12.2013 р.

Висловити думку у Форумі

Дивіться:

ПАТЕНТБЮРО-ОНЛАЙН - миттєві заявки на об'єкти інтелектуальної власності