UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Суд дозволив олімпійському ведмедику «літати до стриптизерок»...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Суд дозволив олімпійському ведмедику «літати до стриптизерок» без згоди автора

Пресненській райсуд Москви повністю відмовив у позові художнику Віктору Чіжікову, автору символу московської Олімпіади-80, який позивався на незаконне використання свого олімпійського ведмедика телекомпанією НТВ, повідомляє "КоммерсантЪ".

Чіжікова обурила поява без його відома спортивного талісмана в циклі передач "Росіяни не здаються!", і він зажадав від НТВ 20 млн. крб. компенсації. Телекомпанія ж доводила, що в передачі літав об'єкт, який художник не створював.

 Символ Олімпіади-80. Автор В.Чіжіков  

Символ Олімпіади-80. Автор В.Чіжіков

Предметом розгляду став цикл передач "Росіяни не здаються!" про незвичайних людей з російської глибинки, який демонструвався на НТВ з жовтня 2008 року. У телеефірі пройшли два сезони програми. Символом циклу став олімпійський ведмедик, який у кожному випуску облітав країну під закадровий текст артиста Юрія Яковлєва, а також використовувався як логотип передачі. Автора талісмана художника Віктора Чіжікова обурило, що олімпійський ведмедик був використаний без його відома і "літав до стриптизерок, що не мають відношення до спорту, сільських дурників і карних злочинців". Після перших випусків програми художник звернувся на НТВ, проте, за словами його представника Ларіси Нєскорожєнкової, "одержав відповідь у дусі "Доведіть, що ви автор"". Пан Чіжіков звернувся до Пресненського суду, зажадавши від телекомпанії 15 млн. руб. за порушення своїх авторських прав і ще 5 млн. руб. компенсації за моральну шкоду.

У ході розгляду представники НТВ послалися на Олімпійську хартію, що передбачає передачу майнових прав на талісмани Міжнародному олімпійському комітету (МОКНУВ). На підтвердження позиції НТВ у суді виступив представник Олімпійського комітету Росії, який повідомив, що права на олімпійську символіку належать МОКНУВ. Втім, представники пана Чіжікова фактично не сперечалися за права МОКНУВ. За словами пані Нєскорожєнкової, художник дійсно дозволяв використовувати свій талісман оргкомітету Олімпіади-80, але лише строком на чотири роки, після чого подібних дозволів нікому не видавав. Ларіса Нєскорожєнкова також представила суду роз'яснення МЗС РФ, з якого виходило, що у хартії немає статусу міжнародного договору, вона "носить лише декларативний характер, силу закону не має і Чіжіков її дотримуватися не зобов'язаний". Суддя Татьяна Пєчєніна залучила роз'яснення МІДу до розгляду, рівно як і 24 диски із записом передач.

Втім, представники НТВ заявили суду, що малюнки Віктора Чіжікова взагалі не використовували, а взяли об'ємне зображення іграшкового ведмедя, яке, у свою чергу, виконав за замовленням телекомпанії маловідомий художник. Тому в НТВ визнали, що права пана Чіжікова порушені не були. У результаті суддя Пєчєніна повністю відмовила в позові. Пані Нєскорожєнкову особливо обурює те, що суд не визнав порушення телекомпанією навіть немайнових прав Віктора Чіжікова, відповідно до яких художника повинні хоча б згадати у титрах програми. Мотивувальна частина рішення суду повинна бути готова в десятиденний термін.

Як повідомляє "КоммерсантЪ", у НТВ від коментарів відмовилися. Віктор Чіжіков заявив, що не "обурений рішенням, тому що вже звик": "Мені за тридцять років продажу майок з ведмедиком на Новому Арбаті ні рубля не відрахували, тому я не здивований".

Управляючий партнер юридичної компанії "Тулубьева, Осипов и партнеры" Іріна Тулубйова пов'язує рішення суду з тим, що художник не "зміг довести своїх прав на продукт, зроблений НТВ". "Суд не побачив зв'язку між ведмедиками Віктора Чіжікова і НТВ, а довести такий зв'язок повинен був саме автор. Треба було клопотати про експертизу, яка порівнювала б два зображення на предмет ідентичності. Адже суд не володіє спеціальними пізнаннями в області образотворчого мистецтва", - пояснює експерт. Представники пана Чіжікова заявили, що готуються оскаржити рішення суду.

Джерело: kommersant.ru, 20 травня 2010

Висловити думку у Форумі

Дивіться:

Дивіться також:

ПАТЕНТБЮРО-ОНЛАЙН - миттєві заявки на об'єкти інтелектуальної власності