UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Інтелектуальна власність в Україні: непрофесіоналізм чи корупція?...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Інтелектуальна власність в Україні: непрофесіоналізм чи корупція?

«Хочете отримати патент? Без питань. Заплатили? Ну все, ось Ваші документи». Десь так зараз працює Інститут промислової власності або ж «Укрпатент»…» - Дмитро Гузій в цей момент схожий на гумориста Чигляєва із «Золотого гусака».

Він керівник юридичної фірми «Трайдент». Вперше нас познайомили у Міністерстві освіти і науки. Не дуже високий чоловік років 30 у класичному діловому костюмі. «Мабуть буде нудно… Зараз почне говорити юридичними термінами» - подумав я тоді. Але помилився. Ми проговорили кілька годин в спорожнілому залі для засідань.

Дмитро спеціалізується на справах пов’язаних з інтелектуальною власністю і товарними знаками. Юристом працює вже 14 років. Його фірма працювала з компаніями "Кока-кола", "Білла Україна", співачкою Ламою, гуртом "Океан Ельзи". Зараз він консультує міністерство, яке вирішило реформувати цю сферу і зіштовхнулося з дивним адміністративним спротивом. "Я радник міністра на громадських засадах" - напівжартома говорить він.

Вдруге ми зустрілися у його офісі на Печерську. Всі співробітники називають його просто Діма і це справляє приємне враження. "Заходьте, будь-ласка. У мене тут творчий безлад, але така вже специфіка роботи. Хочете кави? Можу ще віскі запропонувати, гарний)))". Скрізь лежать папери і папірці, на стінах наліпки з нотатками, старенька фотографія гірського пейзажу. Ніяких грамот і похвальних листів).

Після статті на УНІАНІ про посягання Міністерства освіти і науки на Державний департамент інтелектуальної власності, мені захотілося розібратися - як і хто захищає наші права на творчість і власний бізнес та які проблеми маємо з цим.

Дмитре, як взагалі можна пояснити що таке інтелектуальна власність?

"Інтелектуальна власність – цікава сфера. Ніхто з простих громадян не зможе напевне сказати що це так. Так склалось, що ідеї зявляються як творчий продукт, опосередковуються бізнесом, але з'являються як товар вже зусиллями юридичної справи. Тобто, людина щось створює і необхідно оцінити це, дізнатися, чи оригінальна ця ідея для того щоб автор отримав юридичний захист на результат своєї творчості. І всі ці кроки опираються на нормативні документи, в яких власне і сказано що і як має бути.

А як Ви оцінюєте цю сферу в Україні?

Я як есперт дуже критично оцінюю сферу інтелектуальної власності. Вона спотворена.

Маємо проблеми?

Про який захист або юридичні гарантії може йти мова, якщо надане людині право користуватися своєю ідеєю можна легко відмінити в суді і поховати чийсь бізнес? Або, якщо автору фільма не платять винагороди на його трансляцію? Або коли на 8 з 10 українських комп’ютерів – піратські програми? Це дикість для світу.

Гарний приклад – компанія «Миргородська». Джерела з цілющою водою були знайдені ще 20-х роках минулого століття. В 90-х «Миргородський завод мінеральних вод» почав видобуток і продаж мінеральної води «Миргородська». Коли ж інша компанія почала видобувати з сусіднього джерела воду і продавати її під маркою «Миргородська – 2», керівники першої фірми, відчувши конкуренцію, зареєстрували марку «Миргородська» в «Укрпатенті» як добре відомий знак. Просто так, без якихось на це причин. Цим самим вони знищили конкурента – тепер ніхто не має права постачати на ринок мінералку з назвою, що міститиме слово «миргородська»."

Диктофон змушує Дмитра ретельно обдумувати кожне слово.

Кожні 10-15 хвилин йому хтось телефонує. «Так… так… Я ж вже пояснював. Добре, завтра розберуся» - втомлено говорить він у слухавку.

Чим загрожує така ситуація кожному з нас?

"В світі однаково недоторканими вважають як житло так і інтелектуальну власність. І це нормально. Є визнані всіма норми, якими керуються розвинені країни у сфері інтелектуальної власності. У нас же цих норм немає.

Тому абсолютно об’єктивно ми можемо себе вважати країною третього світу, в якій права людини оцінюються її статусом в суспільстві.

Я не знаю як нас взяли у Світову організацію торгівлі з такою ситуацією із захистом інтелектуальної власності. Але без якихось змін, ми точно не потрапимо до більш-менш поважаючої себе міжнародної організації. І це вже не кажучи про те, що безпосередня шкода є зараз для наших громадян – сьогодні ти бізнесмен, реєструєш свій товарний знак, платиш за це гроші, працюєш на розвиток… А завтра приходить інший бізнесмен, краде в тебе вже зарекомендований товарний знак, руйнує твій бізнес… І йому за це нічого не буде.

Знову таки рейдерство, яке на слуху у всіх зараз. Воно також є "продуктом" недосконалого захисту інтелектуальної і приватної власності."

Дмитро робить ковток кави і продовжує: « Не думайте що я гребу гроші лопатою з цієї справи. Я консультую Міністерство освіти і допомагаю хоч якось розібратися в цій системі. Моя роль – виключно експертна. Я очолюю юридичну фірму, маю великий досвід у справах по інтелектуальній власності, клієнтів і зарекомендоване імя. Жодних коштів за допомогу міністерству я не отримую. Для чого мені це? Я зацікавлена особа. Як фахівцю в цій сфері мені не байдуже, я за дотримання реальних прав людей. Плюс, це мені дійсно цікаво».

Хто винен у такій ситуації? Якщо не помиляюся, то саме Міністерство освіти має опікуватися питаннями інтелектуальної власності. Воно реформує само себе?

"Взагалі, згідно з законодавством, відповідальність за охорону інтелектуальної власності несе Міністерство освіти і науки. Але як не парадоксально, всі повноваження в цій сфері були передані колишніми очільниками міністерства одному органу – Державному департаменту інтелектуальної власності. Він тримає монополію в цій галузі.

Всі зароблені кошти департамент використовує на свій розсуд. Наприклад, за реєстрацію торгової марки вони беруть 2 000 гривень. На рік вони реєструють 10 000 торгових марок. Рахуйте. Всі гроші проходять як «підприємницький дохід» і за рішенням уряду мають йти на розвиток сфери, тому осідають в самому департаменті. А ще ж йдуть гроші за патенти, промислові, додаткові послуги. Департамент «тримає» «Укрпатент».

Мабуть, забувши про диктофон, Дмитро говорить впевненіше. Спокійний, розмірений. Іноді застосовує ну дуже вже юридичний жаргон - доводиться перепитувати). Йому знову телефонують. "Навіть так? Ну що ж, будемо діяти". Це юрист з міністерства. Департамент звернувся до прокуратури з проханням розібратися. Ну нічого)" - каже він посміхаючись.

Як працює Департамент? Я маю на увазі сам процес.

"Просто. В його штаті 500 експертів. При чому, ніяких нормативних документів з приводу того, хто може бути експертом у галузі інтелектуальної власності теж немає. Людина стає експертом з моменту її прийняття на роботу в Департамент.

Теоретично, коли до них приходить людина зі своєю розробкою, має проводитися експертна оцінка і експертиза. Автор розробки платить гроші і з цього моменту він може бути впевнений в захисті своїх прав. Це норма.

Як працюють наші експерти я не знаю, але знаю про десятки судових рішень, які відміняли одне рішення департаменту і підтримувало інше. Тобто, будь-хто через суд може відмінити право будь-кого на інтелектуальну власність. І суд буде правий, бо таких помилок як роблять службовці департаменту не допускає ніхто в світі. І справа не в рівні наших експертів, а втому, що ніхто не може оцінити якість їхньої роботи. Помилився, зруйнував чийсь бізнес – ну то нічого, за це ж не саджають за грати.

Україна досі не може здійснювати експертизу того, що створено в світі.Правда?

Так. Польський режисер Єжи Гофман був просто в шоці, коли його «Вогнем і мечем» транслювали наші телеканали і ніяких коштів за це не виплачували. В ще більшому шоці він був, коли отримав папірець, яким позбавлявся прав на фільм на території України. Абсурд! У нас досі не створено якихось норм, які б регулювали кількість піратської продукції в Інтернеті, тому ми одні з перших в світі по комп’ютерному піратству…

Департамент видає рекордну кількість патентів і реєструє торгові марки. Наприклад, у нас запатентовано чотири вічні двигуни… Цим і пишаються".

А як це регулюється в світі?

Там керуються загальноприйнятими нормами. Подивіться скільки грошей країни збирають за використання авторського продукту своїх громадян (включає ноутбук):

"...в Україні у 2007 році було зібрано лише близько 3,4 мільйонів євро винагороди" (дані "Білої книги - 2")

В тому ж році в інших країнах тільки у сфері музики:

  • Польща — 67 мільйонів євро (населення 38,1 мійльйон),
  • Угорщина — 38 (населення 10,1 мільйонів),
  • Чехія — 27 (населення 10,3 мільйони),
  • Словаччина — 24 (населення 5,4 мільйони),
  • Литва — 3,7 (населення 3,4 мільйони),
  • Латвія — 2,5 міьйонів євро (населення 2,3 мільйони)

Але ж якось мають цих експертів навчати?

"Ага. Підвищеннями якості експертів можна вважати 5-денні семінари в Ялті, чотири з яких – фуршети, туризм і вечірки".

Як Ви взагалі почали співпрацювати з МОН?

Я довгий час працюю у цій сфері і до мене просто звернулися як до фахівця. Нічого особистого.

Хто ще веде боротьбу за свої права?

Звернення кіношників, музикантів, митців, науковців зі скаргами на департамент до прокуратури, міліції, уряду нічого не дають – будь-які рухи в сторону департаменту розцінюються ним як «втручання в роботу процвітаючого органу, який реєструє рекордну кількість наукових ідей». Тому все швидко заминається".

Є гарні приклади такої боротьби?

"Та повно. Співачка Лама. У 2006-му вона випустила альбом. Тоді вона вже була достатньо популярною і впізнаваною. В цей же час російський проект з аналогічною назвою подає заявку до нашого Департаменту інтелектуальної власності на реєстрацію торгової марки «Лама». За всіма правилами, цю заявку мали відхилити, це на законодавчому рівні прописано! Але департамент зареєстрував росіян, цим самим позбавивши нашу співачку виступати під цим псевдонімом. Логічно, що Наталя Дзеньків (наша Лама) звернулася до суду і ми тоді виграли цю справу – суд відмінив рішення департаменту".

"Хочу зробити кілька фотографій" - прошу я Дмитра.

"Та без проблем) Кажіть як сісти". Гузій кокетливо позує. "А зараз я теж покажу Вам кілька фото" - каже він і шукає щось в своєму ноутбуці. Там були фото його зимового відпочинку разом з дівчиною. Гарні, кольорові і веселі. З чудовим настроєм я повернувся до редакції)

Максим Опанасенко

Джерело: kiev.svidomo.org, 02.02.2010

Висловити думку у Форумі

Дивіться:

Дивіться також:

ПАТЕНТБЮРО-ОНЛАЙН - миттєві заявки на об'єкти інтелектуальної власності