UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Чудасії Припинити "катериненський шабаш"!
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Припинити "катериненський шабаш"!

Обласні організації УНП і ВО "Батьківщина" єдині в своїй позиції щодо необхідності захисту української мови й недоцільності встановлення в місті пам'ятника Великомучениці Катерині.

- Після перемоги Помаранчевої революції в країні ми ніби маємо українську владу, яка здатна надійно захистити державність, національну єдність, але, на жаль, окремі політики, які звикли спекулювати на певних проблемних моментах українських реалій, нині помітно активізувались, зокрема знову почали розігрувати карту двомовності в Україні, - говорить заступник голови Дніпропетровської обласної організації Української Народної партії Анатолій Сокоринський. - Тема запровадження другої офіційної мови роздмухується на шпальтах газет, в теле- й радіоефірі. Такі політичні сили як "Союз", СПУ, навіть НСНУ розробили з цього приводу відповідні законопроекти. Зі свого боку УНП розпочала збір підписів по всій Україні на захист ураїнської мови. В області вже розгорнуто низку пунктів, наметів, де громадяни можуть долучитись до цієї справи. Хочеться ще раз наголосити: проблеми двомовності в Україні не існує. Натомість, є проблема для окремих людей вивчити українську. Зрозуміло, якщо двомовність буде затверджена законодавчо, то від цього виграє лише російська, а українська зазнає утисків.

А.В. Сокоринський також зупинився на ще одній актуальній для міста темі, а саме - встановленні пам'ятника Катерині Святій на території Єпархіального управління УПЦ МП.

- За цим ховається чергова облуда, - зауважує Анатолій Васильович. - Під час минулих виборів УПЦ Московського патріархату ледь не зробила святим Віктора Федоровича... За новітньою ідеєю простежується імперський настрій. Вона є недоцільною, тим більше, коли Дніпропетровщина та й вся Україна готується до відзначення знаменної дати - 150 річчя з дня народження видатного історика Дмитра Івановича Яворницького - співця запорізького козацтва. Так от пам'ятнику Катерині нині приділяється велика увага, і, натомість, чомусь замовчується ювілейна дата, внесок Дмитра Івановича в збереження історичної пам'яті, нашого минулого. УНП виступає за перейменування центрального проспекту ім. К. Маркса на проспект ім. Яворницького.

- Справа не тільки й не стільки в тому, бути пам'ятнику Катерині Великомучениці чи ні, а в тім, що зараз в Дніпропетровську йде цілеспрямована кампанія з реабілітації Софії Августи Фредеріки Амалії (Катерина II), масовану пропаганду "чеснот" імператриці, що нині ведеться в регіональних ЗМІ, можна схарактеризувати як "катериненський шабаш", - зауважує член обласного проводу УНП, історик Костянтин Когтянц. - Ніяка вона не Катерина, бо при переході з Лютеранства до Православ'я її не перехрещували. Був лише обряд міропомазання. Отже християнське ім'я залишилось Софія. Катериною її назвали з огляду на французьку політичну традицію, де принцу, що вступав на престол і не мав ім'я, яке б відповідало французькій традиції, надавали псевдо. Отже Катерина II - це ніщо інше, як псевдо. Нині йде кампанія, яка є образливою для українського народу. Не зайвим було б серед іншого нагадати про імператрицю і таке: під час семирічної війни вона видавала ворогу плани російської армії, остаточно затвердила в Росії й Україні страшну форму кріпацтва, яку сучасники порівнюють з рабством, вона спровокувала в Росії громадянську війну і т. д. і т. п. Тобто це - одна з найбільш зловісних історичних постатей.

До речі, постраждалим від імператриці виявився і сам історик: через негативне ставлення до Катерини II Костянтин Когтянц, як він зазначає, був позбавлений посади старшого наукового співробітника історичного музею: текст екскурсії здався керівниці закладу - Капустіній надто критичним щодо імператриці й вона наклала на нього "вето". Це "вето" одного разу подолала вчена рада закладу, але після того, як Капустіній вдалося вилучити зі складу ради окремих її учасників, потрібний результат з перевагою в один голос було досягнуто: текст екскурсії остаточно зарубано. На знак протесту Костянтин Когтянц залишив займану посаду, написавши відповідну заяву.

- Всі мови народів, які живуть в Україні, повинні мати підтримку й належні умови для розвитку, але якраз в найбільшому занепаді зараз в державі є саме українська мова і вона потребує найбільшого захисту, - висловлюється заступник голови ДОО ВО "Батьківщина" Володимир Олійник. - У Франції, де французькій мові, здається, ніщо не загрожує, лише протягом останнього десятиріччя тричі приймалися закони про захист французької мови. Щодо встановлення пам'ятника Катерині Великомучениці, то слід зазначити, що встановлення пам'ятника святим не є характерною рисою для Православ'я. Взагалі в Україні є лише кілька пам'ятників Святим, наприклад, Князю Володимиру й Княгині Ользі в Києві, але вони були встановлені їм як історичним постатям, державним діячам. Встановлення пам'ятника Катерині ми розцінюємо як виключно політичний захід. Якщо хтось хоче щось встановити у себе на подвір'ї - це одне, а коли, як в даному випадку, звертаються до громади, аби та сплатила за споруду - це зовсім інше. Зрозуміло, що якби не було Катерини II, то ніхто б не був проти встановлення в Дніпропетровську пам'ятника Великомучениці Катерині.

СПЕЦКОР, 9 серпня 2005

Якій Катерині зводять пам'ятник у Дніпропетровську?: Форум думок

Підбірка публікацій на тему:

Читайте також рубрики "Historia", "Церква", "Чудасії"