UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Податківці зазіхають на роялті. Підприємці обурені.
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Податківці зазіхають на роялті. Підприємці обурені.

Зображення з caricatura.ru Державна податкова адміністрація України (ДПАУ) має намір позбавити підприємства можливості мінімізувати суми сплати податку на прибуток за рахунок роялті. Податківці підготували законопроект, що забороняє включати до валових витрат відрахування на роялті в розмірі понад 3% від прибутку попереднього року. Підприємці не підтримують зміну правил роботи і побоюються, що спроба збільшити доходи держбюджету приведе до скорочення іноземних інвестицій в українську економіку.

У розпорядженні видання "КоммерсантЪ-Украина" (Ъ) виявився розроблений ДПАУ проект закону "Про внесення змін до закону 'Про оподаткування прибутку підприємств'". Документ передбачає, що з 1 січня 2011 року підприємства зможуть включати до складу валових витрат оплату роялті і маркетингових послуг в розмірі не більше 3% від прибутку оподаткування за попередній звітний рік. Зараз підприємці включають ці відрахування повністю у валові витрати (графа "інші витрати" в декларації по податку на прибуток), зменшуючи суми сплати податку на прибуток, розповів виданню "Ъ" заступник глави ГНАУ Олексій Любченко. "Питома вага 'інших витрат' у загальних витратах складає 12%", - відзначив він, додавши, що проект зараз узгоджується в Мінфіні.

Роялті – винагорода за використання авторського права, придбання патенту, зареєстрованого знаку на товари і послуги, торговельної марки, дизайну, секретного креслення, права на промисловий або науковий досвід (ноу-хау).

Як повідомляється, у ДПАУ уточнили, що в загальному об'ємі витрат підприємств за січень-вересень – 1,71 трлн грн – сума "інших витрат" перевищила 205,7 млрд грн. Витрати на роялті і маркетингові послуги податківці не повідомляють, відзначаючи, що їх пропозиції торкнуться 360 підприємств, які в основному працюють із суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності. Введення трипроцентного обмеження дозволить ДПАУ збільшити відрахування до держбюджету по сплаті податку на прибуток на 10%. Цього року планується зібрати 41,94 млрд грн податку на прибуток. Зараз, згідно ст. 5 закону "Про оподаткування прибутку підприємств", обмеження – не більше 2% валових витрат – встановлено тільки щодо оплати передпродажних заходів і реклами товарів, робіт та послуг.

Підприємці негативно віднеслися до ініціативи ДПАУ. За словами фінансового директора "'Славутич' Carlsberg Group" Олександра Говядіна, введення обмеження по включенню у валові витрати витрат на роялті і маркетингові послуги говорить про намір фіскальних органів обмежити право платників податків здійснювати будь-які валові витрати: "Введення обмежень у прив'язці до прибутку оподаткування абсолютне необґрунтовано, тим більше у розмірі 3%. Збиткове підприємство при таких обмеженнях взагалі не матиме валових витрат по оплаті роялті і маркетингових послуг".

Витрати на роялті значно перевищують відмітку в 3% і складають 5-10%, підрахували учасники ринку. "У ДПАУ чудово знають, що запропонований ними рівень менше, ніж звичайно виплачують компанії. Це означає, що податкова бере на себе відповідальність вирішувати, скільки коштує право користування торговельною маркою. Єдине пояснення – їм хочеться грошей до держбюджету", - обурився директор по корпоративних відносинах Nestle в Україні Геннадій Радченко. "Як правило, сума роялті складає не більше 10% від об'єму продажів. Це цілком адекватна і прийнятна вартість роялті, яку підприємства повинні мати право включати у валові витрати. Якщо продукт під торговельною маркою продається погано, то і роялті складе невелику суму", - додав пан Говядін.

На думку директора з правових питань ЛГЗ "Хортиця" Геннадія Васюкова, запропоноване ДПАУ обмеження істотно ущемить права іноземних інвесторів розпоряджатися об'єктами інтелектуальної власності. "Інвестор не зможе сам встановлювати ціну за їх використання. Ця ціна буде йому продиктована. Навряд подібна міра приведе до істотного збільшення надходжень до держбюджету", - говорить він. Заступник фінансового директора "МТС-Україна" Антоніна Корольова вважає, що ухвалення змін в закон вплине на розміри прибутку компаній, а значить, і на зміну об'ємів їх інвестицій. У результаті короткостроковий ефект наповнення держбюджету в перспективі може знівелювати недоінвестуванням в економіку з боку комерційних компаній, пише "Ъ", посилаючись на слова Антоніни Корольової.

Джерело: kommersant.ua, 09 грудня 2009

Висловити думку у Форумі

Дивіться: 

ПАТЕНТБЮРО-ОНЛАЙН - миттєві заявки на об'єкти інтелектуальної власності