UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Чудасії Де тут у них кнопка ВИКЛ?
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Де тут у них кнопка ВИКЛ?

Можливість вибирати - це добре, але в сучасному суспільстві більшість людей стикається з божевільною кількістю варіантів. Необхідність щодня, прийшовши до супермаркету, вибирати з 175 найменувань заправки для салату і 40 найменувань зубної пасти паралізує

Прийшов час пригальмувати, розлогуватися і вимкнути. З таким закликом звернулися до учасників міжнародної конференції TED ("Технології, Розваги, Дизайн"), що проходить в Оксфорді, відразу два доповідачі - Карл Оноре і Беррі Шварц, обидва - автори книг на тему "уповільнення життя".

Здавалося б, сучасні технології повинні зробити наше життя ефективніше, але останні дослідження показують, що безперервний вал електронних повідомлень знижує коефіцієнт інтелектуальності на 10 пунктів.

У аудиторії, де мало не кожен присутній щохвилини перевіряв електронну пошту на своєму лептопі, кишеньковому комп'ютері або мобільному телефоні, подібні слова прозвучали блюзнірськи.

Але аргументи доповідачів примушують задуматися над тим, куди ж ми так поспішаємо.

День без електронної пошти

Один з відділів компанії Veritas, що займається розробками програмного забезпечення, оголосив п'ятницю вдень, вільною від електронної пошти. Цей день став найпродуктивнішим.

Карл Оноре, автор книги "Похвала повільності" розповів, як зловив себе на тому, що ідея "швидких історій перед сном" для його маленького сина привела його мало не в захоплення. Ще б - одна хвилина, і справа зроблена! Але він запитав себе: чому я так радію?

"Це до чого ж дійшло, що я приходжу в захват від того, що готовий підсунути своєму сину однохвилинну підробку замість повноцінної історії на сон прийдешній?!"

"У нашому суспільстві, де час - ресурс мізерний, ми все зводимо до гонки у напрямі фінішної лінії, - сказав Оноре не віруючим своїм вухам учасникам конференції. - Але нам ніколи не добігти до фінішу".

Світ уже почав повертатися спиною до цієї гонки, продовжив Оноре і привів як приклад рух за повільне пересування і повільну їжу в Італії.

На думку автора "Похвали повільності", люди раптом знаходять, що таким чином можна "краще їсти, краще любити, краще працювати". На думку Карла Оноре, пора знайти кнопку ВИКЛ.

230 сортів супу

Письменник і учений Беррі Шварц посмів покуситися на святе - право вибору. Точніше, на право вибирати з безлічі варіантів.

Прийнято вважати, що чим більше вибір, тим більше свобода, відзначив автор книги "Парадокс вибору". Невірно.

У приклад він привів супермаркет, в якому йому доводиться вибирати з 175 варіантів заправки для салату, 230 сортів супу і 285 найменувань печення. Така кількість варіантів паралізує, вважає Шварц.

Він говорить, що студенти часто застряють на низькооплачуваній роботі тільки через те, що бояться зробити неправильний вибір для прийдешньої кар'єри.

Чим більше варіантів вибору, тим більше шансів на те, що ми шкодуватимемо про зроблений вибір. Міріади варіантів створюють ілюзію того, що десь існує ідеальний варіант.

Коли виявляється, що вибраний варіант - не ідеальний, приходить депресія, яка іноді веде навіть до самогубства, застерігає Беррі Шварц.

"Наявність вибору - краще ніж його відсутність, - заявив він в Оксфорді. - Але велика кількість варіантів не покращує життя".

Вже зіпсована великою кількістю варіантів аудиторія застукала по клавішах лептопів і запищала мобільними телефонами...

Висловити думку у Форумі 

Джерело: BBC, 14 липня 2005