UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Чудасії Донецький суд почав позбавляти звання "Героя України" солдата,...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Донецький суд почав позбавляти звання "Героя України" солдата, який підняв прапор над Рейхстагом

Донецький окружний адміністративний суд прийняв до виробництва позов про відміну і визнання недійсним Указу президента України присвоєння звання Героя України Олексію Бересту, який брав участь у встановленні прапора над Рейхстагом в 1945 році,

Суд ухвалив залучити до судових слухань дочку Береста Ірину Олексіївну, як третю сторону.

Позов був поданий студентом Артуром Шевцовим, який є активістом ВО "Свобода". Позивач наполягає на тому, що Президент України не мав права присвоювати звання Героя України О.Бересту, оскільки той не був громадянином України.

Указ про присвоєння Бересту звання Героя був підписаний 6 травня 2005 року діючим тоді президентом Віктором Ющенком.

За словами голови Луганської обласної організації ВО "Свобода" Дмитра Снігирьова, сьогоднішнє рішення суду можна вважати перемогою національно-патріотичних сил. "Ми практично виграли, оскільки ця справа фактично прийнята до виробництва. Це перший позов, який прийняли до розгляду", - заявив Снігирьов.

Донецький студент нічого проти героя Рейхстагу не має, але за Конституцію обідно

Студент Артур Шевцов, позивач по справі про відміну Указу президента про присвоєння звання Героя України Олексію Бересту, претензій до подвигу героя не має. Про це він сказав сьогодні після завершення засідання Донецького окружного адміністративного суду.

На питання про те, чи торкається поданий позов заслуг О.Береста, позивач відповів журналістам: «Ні, це тільки для встановлення конституційного порядку».

«Якщо є закон, то він повинен бути один для всіх. Якщо, наприклад, в одних людей, яких нагородили посмертно, нагороди відбирають, то або відбирайте у всіх або не відбирайте ні в кого. Повинна бути справедливість. Закон перш за все», - сказав А. Шевцов.

Крім іншого, суд ухвалив рішення зажадати у відповідача ряд документів відносно нагородження. Також суддя Владислав Чучко взяв до уваги зауваження представників позивача про те, що відповідачем по даній справі є президент України Віктор Янукович, а заперечення, підписані представниками президента, підтверджені довіреністю, підписаною Адміністрацією президента. Таким чином, суд вважає за необхідне запитати документи, підтверджуючі повноваження Адміністрації президента представляти Президента України в суді.

Зокрема, в запереченнях, підписаних Оленою Лукаш було сказано, що згідно частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення в адміністративний суд за захистом прав, свобод і інтересів громадян встановлюється річний термін.

У свою чергу Артур Шевцов і його представники відзначили, що позивач 1990 року народження, і на момент оголошення Указу був неповнолітнім. Цей же аргумент А. Швецов привів і журналістам, відповідаючи на питання про те, чому він не подав позов раніше: «У 2005 році мені заважало те, що на момент указу президента мені було всього-на-всього 14 років і за законом України я не був дієздатним, тобто не міг подати цю заяву. Тепер, коли я є повнолітнім. Я розміркував і вирішив, що це інтерес всіх громадян, які стоять на позиції того, що закон над усе»

Проте, з моменту повноліття молодої людини і до подачі позову пройшло 1,5 роки.

«Відносно 1,5 року, якби суд вважав, що це дійсно важливий чинник, то він не задовольнив би мій позов, а оскільки процес почався, я думаю, що суд вважає це не таким важливим чинником», - відзначив Шевцов.

«Ми задоволені ходом судового процесу. Задоволені всі наші клопотання», - відзначив глава луганської обласної організації ВО «Свобода» Дмитро Снігирьов. 

Джерело: http://ostro.org/, 20 травня 2010

Довідка:

Донецький окружний адміністративний суд створив прецендент, згідно якому звання Героя України повинні бути позбавлені ВСІ особи, що не були громадянами України, і які одержали це звання з моменту його введення. Тобто - з моменту підписання Указу Президента Україи № 944/98 від 23 серпня 1998 року, яким було введене звання Героя України.

Серед таких:

Олексій Берест (9 березня 1921 - 4 листопада 1970) - лейтенант Червоної Армії, який встановив 30 квітня 1945 року разом з Єгоровим і Кантарією Прапор Перемоги над Рейхстагом (одержав звання Героя України в 2005 році). Дуже доречно було б на місці Донецького окружного адміністративного суду позбавити його звання Героя України напередодні святкування 65-й роковини Перемоги.

Михайло Василишин (1910 — 20 березня 1945) — воїн-кулеметник, нагороджений за подвиг при форсуванні Одеру в 1945 р. (одержав звання Героя України в 2006 році)

Кузьма Дерев’янко (14 листопаду 1904 — 30 грудня 1954) — український радянський військовий діяч, генерал-лейтенант (одержав звання Героя України в 2007 році).

Анатолій Шапіро (18 січня 1913 — 8 жовтня 2005, Нью-Йорк) — під час Другої світової війни - командир окремого стрілецького батальйону 100-й стрілецької дивізії, учасник звільнення концтабору Аушвіц 27 січня 1945 року (одержав звання Героя України в 2006 році). 

Висловити думку в Форумі

Публікації на тему:

Дивіться також:

Чудасії: