UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Патентний позов може залишити Білий дім і Конгрес США без електронної...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Патентний позов може залишити Білий дім і Конгрес США без електронної пошти

Суд штату Вірджинія (США) відклав остаточне рішення за позовом американської компанії NTP, яка обвинувачує канадську компанію Research in Motion (RIM) в порушенні авторського права. NTP володіє патентом на технологію, що використовується в пристрої Blackberry для бездротової передачі електронної пошти. Якщо позов NTP буде задоволений, мобільної електронної пошти можуть позбутися більше 3,6 мільйонів американців, які використовують пристрій Blackberry

BlackBerry 8700r надолонній комп'ютер з функцією електронної пошти

Blackberry - кишеньковий комп'ютер, введений в широку експлуатацію в США і Канаді у 1999 році. Blackberry не дуже широко використовується в Європі, але для багатьох американців він став невід'ємним атрибутом їх ділового і особистого життя. Цей пристрій сьогодні вже включає функції стільникового телефону і кишенькового комп'ютера, але його головною функцією як і раніше залишається електронна пошта. Пристрій обладнаний повною мініатюрною клавіатурою QWERTY, і по всьому північноамериканському континенту можна зустріти людей, відбиваючих дріб на такому електронному комунікаторі.

Провайдером комунікацій для Blackberry є канадська компанія Research in Motion (RIM). В даний час в суді розглядається позов, що їй пред'явила невелика американська компанія NTP. NTP обвинувачує RIM у порушенні патенту, який перша зареєструвала ще в 1990 році. Засновник компанії NTP Томас Кампана винайшов спосіб передачі електронної пошти із звичних комп'ютерів на бездротові пристрої. Сьогодні NTP очолює його вдова. Компанія нічого не виробляє, це по суті справи юридична контора, яка є лише тримачем патентів. Ідея патенту на бездротову передачу електронної пошти сформульована в найзагальніших виразах, і багато фахівців з патентного права вважають, що сам патент не відповідає правилам та був виданий помилково або по недогляду.

Однією з перших і найуспішніших реалізацій цієї ідеї якраз і стала Blackberry, передаюча сигнал, подібно стільниковому телефону, але від початку являла собою пристрій для обміну електронною поштою „на ходу”. У 2001 році компанія NTP, якаф базується в передмісті американської столиці, подала позов про порушення патенту – первинно з вимогою крупної компенсації, а вреші з вимогою постійної ліцензійної сплати.

Суддя чекає, що суперники дійдуть угоди

Цілої області комунікацій, на яку мільйони американців звикли покладатися мало не більше, ніж на телефон, загрожує повне закриття на території США. На завершальному етапі процесу, суд у штаті Вірджинія вирішив відкласти своє рішення. Суддя Джеймс Спенсер заявив, що RIM дійсно порушила патент NTP, проте, беручи до уваги важкі наслідки можливого закриття служби Blackberry, він запропонував обом компаніям спробувати досягти угоди.

На думку ряду експертів, RIM із самого початку повелася на процесі невірно і в результаті загнала себе в кут. Вона віднеслася до позову NTP як до прикрої перешкоди і навідріз відмовилася сплатити компенсацію порядка 200 мільйонів доларів. У результаті, необхідна сума зросла спочатку до мільярда, а потім NTP зажадала ліцензійну платню, що може виявитися ще вище.

Раніше цього місяця уряд США звернувся до федерального судді з проханням по можливості відстрочити закриття служби Blackberry, оскільки це може несприятливо відобразитися на роботі урядових структур. Білий Дім і Конгрес належать до числа найважливіших клієнтів RIM, а про радника президента Карлі Роуве говорять, що він ні на секунду не розлучається з своїм комунікатором.

На початку лютого RIM вдалося отримати щось на зразок моральної перемоги над своїм суперником. Патентний офіс Сполучених Штатів заздалегідь відкинув патент (вірніше, цілі п'ять патентів), що лежать в основі поданого NTP позову. Судячи з усього, патенти кінець кінцем будуть анульовані. Проте на це, на думку експертів, підуть місяці, а суд діє на підставі існуючих законів, а не майбутніх.

RIM вже намагалася оскаржити рішення федерального судді у Верховному Суді США на тій підставі, що її основна передаюча станція розташована в канадській провінції Онтаріо, де американське патентне право не діє. Проте Верховний суд відмовився розглянути цей позов і тим самим залишив рішення нижчої судової інстанції в силі.

NTP вже досягла домовленості про ліцензійну оплату з конкурентами RIM – компаніями Nokia, Good Technology і Visto. Проте цим компаніям належить лише незначна частка північноамериканського ринку, на якому RIM домінує

Алексєй Цвєтков

Джерело: svobodanews.ru, 27 лютого 2006

Висловити думку у Форумі