UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Російський ділок хоче нажитися на бренді Starbucks
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Російський ділок хоче нажитися на бренді Starbucks

Любов російської столиці до латте і каппучіно давно потрапила у поле зору американської компанії Starbucks. Так чому ж у місті, яке є справжньою золотою жилою для мережі кав'ярень, дотепер немає жодного кафе мережі Starbucks?

Це може пояснити заповзятливий москвич Сергій Зуйков.

Під час фінансової кризи 1998 року в Росії бізнес Зуйкова з продажу охоронних сигналізацій для автомобілів пішов на спад. Тому він почав вкладати гроші в покупку російських прав на використання іноземних торговельних марок. Потім він продавав ці права компаніям, що є носіями цих марок в інших країнах світу, за відповідну плату. Таким чином успішно вимушував їх платити за використання їх власних імен в Росії.

Адвокати, що спеціалізуються по захисту прав інтелектуальної власності, говорять, що така практика може бути прирівняна до шантажу. Зуйков говорить, що це звичайний приклад прояву ініціативи.

"Якщо раніше нікому не прийшло в голову цього зробити, якщо я перший, значить, я заслуговую за це винагороди", – говорить він.

Найкрупнішу винагорода Зуйков розраховує одержати з компанії Starbucks. Кавовий гігант вартістю 6,4 млрд доларів з жаданням дивиться на Москву з 1997 року, коли торговельна марка була зареєстрована в Росії.

У компанії було три роки, щоб почати вести справи в Росії при діючій російській торговельній марці. Цей час був упущений, а в 2002 році компанія, співвласником якої є Зуйков, придбала права на використання назви Starbucks в Росії.

Компанія Зуйкова ТОВ Starbucks не має ні інвентаря, ні персоналу, ні досвіду роботи в кавовій індустрії. Зате у компанії ТОВ Starbucks є логотип – зелена русалка із зіркоподібною короною, практично ідентична логотипу американської компанії, надрукованому на кожній чашці і кожній упаковці кави Starbucks.

Компанія Зуйкова запропонувала компанії Starbucks викупити права на використання їх торгової марки в Росії за 600 тисяч доларів, хоча Зуйков говорить, що він буде щасливий також відкрити в Москві власну мережу кав'ярень з такою назвою. Поки компанія Starbucks відмовилася від його пропозиції і намагається юридично оспорити його домагання.

Недавно їм вдалося отримати декілька перемог, серед яких рішення Роспатенту – російського урядового агентства по патентах і товарних знаках – анулювати реєстрацію Зуйковим назви Starbucks. Зуйков говорить, що має намір подати апеляцію на рішення Роспатенту в російські суди.

Адвокати Starbucks в Москві уникли від коментарів по цій справі. На питання про Зуйкова, компанія оприлюднила звіт, в якому згадуються останні успіхи на юридичному полі. "Ми сподіваємося добитися подальших успіхів в справі захисту нашої інтелектуальної власності в Росії", – говорить президент Starbucks International Мартін Коулз.

Зі свого боку Зуйков наполягає, що він не намагається нажитися на успіху Starbucks. "Нам просто подобається ця назва", – говорить він.

Битва Зуйков-Starbucks – це всього лише черговий приклад того, як мало російські власті просунулися у тому, що стосується захисту прав інтелектуальної власності іноземних компаній. Протягом багатьох років власті США намагаються домогтися від російського уряду рішучих дій проти величезного піратського ринку CD, відео і DVD. Через цей ринок американський бізнес в 2004 році втратив більше 1,7 млрд доларів, а всього за останні п'ять років – 6 млрд доларів. Не меншою проблемою, говорять захисники авторських прав, є байдужість російського уряду до заповзятливості таких ділків, як Зуйков.

У Росії на папері існує безліч законів про захист торговельних марок, авторських прав та інших види інтелектуальної власності. Не вистачає тільки бажання застосовувати ці закони чесно і послідовно, говорить Пітер Некарсалмер, президент Коаліції прав інтелектуальної власності.

"Як тільки справа доходить до застосування закону, виникає ступор – так було, і так буде завжди, – говорить він. – Тільки одна людина може зайнятися цією проблемою – президент Росії Володимир Путін. Якщо він проявить політичну волю і поставить на місце викрадачів торговельних марок і авторських прав, почнуться величезні зміни".

Зуйков не уточнює, скільки іноземних торговельних марок він зареєстрував в Росії. "Достатньо, щоб купити квартиру в центрі Москви", – говорить він. Проте ясно, що він непогано заробив на кожній з таких операцій. Подати заявку на реєстрацію торговельної марки в Росії варто 20 доларів. Зуйков звичайно продає російські права на використання торговельної марки не менше ніж за 20 тисяч.

Система, якою він користується для пошуку майбутніх мішеней серед іноземних компаній, проста до непристойності: він бере фірмовий каталог товарів, вибирає декілька назв компаній і моделей, потім перевіряє їх по базі даних, куди він заносить вже зареєстровані в Росії торговельні марки.

За його словами, європейська автомобільна компанія Audi заплатила йому 20 тисяч доларів за право на використання п'яти власних найменувань автомобілів в Росії, Білорусі, Казахстані і на Україні. Він добився такої ж операції з компанією Samsung у зв'язку з правами на назви моделей їх електронної продукції, хоча не може пригадати, скільки він на цьому заробив.

Зуйкову належать права на використання більше 300 торгових марок. Коли більше п'яти років тому він почав цим займатися, то подавав заявки на реєстрацію зі швидкістю до 300 в місяць.

Хоча деякі компанії, такі як Starbucks, відмовляються платити, багато хто йому потурає, вважаючи за краще заплатити, ніж вступати з ним в тривалу юридичну баталію.

"Якби компанії не платили викуп, то для таких людей, як Зуйков, не існувало б ринку, – говорить Некарсалмер. – В цій ситуації багато винних".

Компанія Starbucks недавно почала продавати свою каву в Росії – в американському посольстві в Москві, де не діють російські закони. Тим часом Зуйков має намір відкрити власну кав'ярню Starbucks. Він говорить, що не втратить сон, якщо клієнти приходять, чекаючи каву Starbucks.

"Кава є кавою, – говорить Зуйков. – Якщо вона їм не сподобається, значить, вони підуть і більше ніколи не повернуться".

Олексій Родрігес, закордонний кореспондент

Джерело: Chicago Tribune, 01 листопада 2005

Висловити думку у Форумі 

Посилання на тему: Crafty Russian seeks venti of cash from Starbucks,  - Chicago Tribune, 01.11.2005