UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Google здобув значну перемогу у сфері авторських прав
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Google здобув значну перемогу у сфері авторських прав

Рішення Верховного суду США створює новий прецедент у застосуванні закону про авторські права до комп’ютерного коду, що лежить в основі американської технологічної галузі.

Після десятиліття жорстких судових процесів Верховний суд у понеділок віддав перемогу Google над компанією Oracle у спорі стосовно авторських прав, яка має величезні наслідки щодо того, як компанії створюють програмне забезпечення для роботи на різних платформах.

Судді вирішили, що використання Google 11000 рядків програмного коду Oracle під час розробки мобільної операційної системи Android було законним відповідно до положень закону про авторське право щодо "добросовісного використання". Це ключове рішення стосовно того, як цей закон застосовується до API, програмного коду, що дозволяє програмам працювати між собою.

Google звинувачували у розкраданні фрагментів коду API, розробленого Sun Microsystems, який згодом був придбаний Oracle.

Суд заявив, що використання Google API Java "включає лише ті рядки коду, які потрібні для того, щоб програмісти могли використовувати свої накопичені таланти для роботи в новій та трансформативній програмі". Суд наголосив на суспільних вигодах від копіювання, задля більшої креативності та конкуренції.

"Для аргументації ми припускаємо, що матеріал був захищений авторським правом", - йдеться у рішенні. "Але ми вважаємо, що оскаржуване тут копіювання, тим не менше, було добросовісним використанням". До правосуддя Стівена Брейєра, який висловив думку більшості на користь Google, приєдналися Соня Сотомайор, Олена Каґан, Ніл Ґорсух і Бретт Кавано.

Десятки технологічних галузевих груп оцінили це рішення як виграш для інновацій та конкуренції, що дозволиляє стартапам та розробникам вільно використовувати код, що дозволяє програмам працювати разом.

"Коли щось служить функціональній меті - коли воно працює - немає сенсу дозволяти авторським правам перешкоджати іншим користуватися тим самим функціональним методом", - сказав Стен Адамс, юрист некомерційного Центру демократії та технологій, який отримує фінансування від Google, а також Apple, Amazon, Facebook та Microsoft.

Рішення являє собою ключову перемогу для Google у той час, коли перевірка пошукового гіганта вразила Вашингтон, включаючи антимонопольний позов Міністерства юстиції проти компанії та запитання щодо того, чи помилились федеральні регулятори доби Обами, не вживаючи заходів проти компанії у попередньому антимонопольному розслідуванні.

Судді Кларенс Томас і Самуель Аліто висловилися проти цього, критикуючи аргументи Google і неодноразово вказуючи на те, що Apple і Microsoft створили власні успішні конкуруючі продукти, не використовуючи "декларуючий код" Oracle, тоді як Google просто скопіював API. Вони також стверджували, що підхід більшості до добросовісного використання суперечить тому, як Конгрес мав намір застосовувати захист авторських прав стосовно комп'ютерного коду.

Проведений більшістю, "аналіз добросовісного використання абсолютно не суперечить істотному захисту, який Конгрес надав комп’ютерному коду. … Більшість ігнорує половину відповідного законодавчого тексту та спотворює аналіз добросовісного використання", - написали незгодні. "З урахуванням цього законодавчого тексту, розглянутий тут код Oracle захищається авторським правом, і використання Google цього, захищеного авторським правом, коду було нечесним".

Пізніше вони додали, що "це думка, яка ускладнює уявлення будь-яких обставин, за яких деклараційний код залишатиметься захищеним авторським правом".

Це поєднується з аргументами Oracle про те, що рішення на користь Google завадить нововведенням та налякає авторів, які бояться крадіжки інтелектуальної власності.

Google стверджував, що цей тип програмного коду розробники часто використовують вільно для підвищення сумісності між різними продуктами, і що навіть якщо такий код захищений авторським правом, як стверджувала Oracle, на нього повинні розповсюджуватися положення закону про "добросовісне використання", які дозволяють неліцензійне використання матеріалів, захищених авторським правом, за певних обставин.

Oracle стверджував, що код може бути захищений авторським правом, що Google мала заплатити за його використання і що, коли якийсь стандартний код звільняється від захисту, то код Java був чим завгодно, але не стандартним.

Кожна сторона справи стверджувала, що тут вона є справжнім чемпіоном інновацій. Google стверджував, що застосування суворого захисту авторських прав до API-інтерфейсів охолодить розробників, які в іншому випадку здійснювали б розробки з використанням загального коду. За словами компанії, це буде погано для розробників, уповільнюючи процес створення нових продуктів, і погано для споживачів, оскільки зводить до мінімуму корисність продуктів, якими вони вже володіють.

Oracle стверджувала, що перемога Google відмовить програмістів від великих вкладень у розробку програмного забезпечення, знаючи, що отриманий код може бути використаний іншими без компенсації.

Кент Волкер, старший віце-президент Google з глобальних справ, описав рішення як перемогу для інновацій. "Рішення надає юридичну впевненість наступному поколінню розробників, чиї нові продукти та послуги принесуть користь споживачам", - сказав він.

Google і Oracle - ярі політичні супротивники, кожен з яких стверджує, що інший діє несправедливо не просто в бізнесі, а в дискусіях щодо технологічної політики, які охопили Вашингтон останніми роками. Вони варіюються від антимонопольного законодавства до приватного життя і до того, яку широту повинні мати онлайн-платформи для охорони дописів користувачів на своїх сайтах. Перемога Google у цій справі могла б забезпечити їй і її союзникам політичним імпульс, оскільки вона веде ці масштабніші політичні битви в найближчі місяці та роки.

Oracle стверджував, що Google використовує свою ринкову силу аби недопустити конкурентів. "Платформа Google щойно стала більшою, а ринкова влада більшою - бар'єри для входу на ринок вищі, а здатність конкурувати менша", - йдеться у заяві компанії. "Вони вкрали Java і десять років вели судову тяганину, що може собі дозволити лише монополіст".

Ненсі Скола внесла свій вклад у цей звіт.

Автори: Alexfndra S. Levine & Lean Nylen

05.04.2020

Переклав В.Г.

Джерело: Google wins major copyright victory

Дивться також: Google v Oracle: Supreme Court declares Google's code copying fair