UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки На полі битви за інтелектуальну власність зіткнулися дві горілчані...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

На полі битви за інтелектуальну власність зіткнулися дві горілчані пляшки

Виробник популярної в Європі горілки Sobieski - французька компанія Belvedere - зіткнувся з протистоянням при виході до України. Крупний виробник горілки в країні Золотоношський лікеро-горілчаний завод "Златогор" зажадав у суді заборонити Belvedere виробляти і рекламувати в Україні горілку Sobieski через схожість її пляшки з пляшкою ТМ "Златогор", повідомляє видання КоммерсантЪ.

За визначенням Господарського суду Черкаської області від 14 липня про ухвалення до розгляду позову Золотоношського лікеро-горілчаного заводу "Златогор" до підрозділу Belvedere - "Буассон Еліт 'Бельведер Груп'", п підприємство зажадало заборонити "Буассон Еліт 'Бельведер Груп'" виробляти, продавати і рекламувати в Україні горілку торговельної марки Sobieski в пляшці, схожій з пляшкою горілки ТМ "Златогор".

Чергове засідання по справі відбудеться сьогодні, уточнили в канцелярії суду, пише КоммерсантЪ.

Основні ТМ Belvedere S.A. - горілка Sobieski, Starogradzka, Danzka і Krupnik, віскі Scottish Leader, William Peel, Sir Pitterson, джин Old Lady`s, коньяки Napoleon, Gautier, текіла Sierra, лікер Marie Brizard. Має виробничі потужності в Польщі, Литві, Болгарії і Франції. Виручка за дев'ять місяців 2007 року склала 716,8 млн. євро.

Президент компанії "Петрус" (володіє ЛГЗ "Златогор") Людмила Русаліна підтвердила, що її компанія звернулася до суду з позовом до українського підрозділу Belvedere. Вона також уточнила, що ЛГЗ "Златогор" вже "багато років" розливає горілку ТМ "Златогор" в пляшку, схожу з тією, в яку Belvedere розливає ТМ Sobieski. Виробництво цієї горілки в Україні Belvedere налагодила на Черкаському ЛГЗ 24 червня, після купівлі підприємства в лютому. Учасники ринку говорять, що нинішню пляшку "Златогор" почав використовувати з середини 2006 року. А як промисловий зразок вона була зареєстрована на ім'я Людмили Русалінаї в Держдепартаменті інтелектуальної власності 26 травня 2008 року.

У "Бельведер Україна" ("дочка" Belvedere) вимоги "Златогора" вважають необґрунтованими. "Пляшка ТМ 'Sobieski' використовується Belvedere в 100 країнах світу. Свідоцтво Всесвітньої організації інтелектуальної власності на цей знак для товарів і послуг було одержане ще в 1998 році", - говорить партнер юридичної компанії "Волков и Партнери" Олександр Олексієнко, що представляє інтереси Belvedere в суді. За його словами, той факт, що продукція Belvedere і ЛГЗ "Златогор" реалізується у різних цінових сегментах, може нанести компанії значні збитки і зіпсувати її ділову репутацію: за даними "Бельведер Україна", середня вартість пляшки ТМ "Златогор" у роздробі не перевищує 13 грн, а Sobieski - 18,9-21 грн за пляшку 0,5 л. Гендиректор "Бельведер Україна" Володимир Притуляк розповів, що цього року литовське представництво Belvedere також почало судовий процес про заборону ЛГЗ "Златогор" продавати горілку ТМ "Златогор" в Литві у пляшці, схожій з горілкою ТМ Sobieski. Рішення по цій справі ще не ухвалено.

Крім того, як повідомляє КоммерсантЪ, в одній з дистрибуторських компаній, на початку липня "Златогор" розіслав дистрибуторам листи, в яких запропонував підписати додаткову угоду до договору поставки про неможливість роботи з ТМ Sobieski. Відмова від підписання такої угоди буде розцінена як розрив взаємостосунків з компанією "Петрус", мовиться у тексті листа.

"Ймовірно, 'Златогор' вклав чималі кошти в просування ТМ у цій пляшці. Якщо компанія програє в суді, їй доведеться значно збільшити витрати на маркетинг", - говорить гендиректор "Національних алкогольних традицій" Роман Вашколуп. За даними учасників ринку, частка ТМ "Златогор" (близько 90% продажів ЛГЗ) на українському горілчаному ринку в 2007 році у натуральному виразі склала 4,1%. "Але для Belvedere право продавати Sobieski в цій пляшці не менш важливе. Саме в ній ТМ впізнанна у світі", - додає пан Вашколуп.

Партнер юридичної фірми Magisters Олєксєй Різніков вважає, що у Belvedere більше шансів відстояти право на використання спірної пляшки, оскільки вона зареєструвала її на десять років раніше, ніж "Златогор": "А якщо компанії вдасться довести, що пляшка ТМ Sobieski загальновідома і асоціюється тільки з цією торговельною маркою, її шанси ще вищі". Проте з досвіду аналогічних справ, процес, скоріше затягнеться на якийсь час - від півроку і більше, відзначає партнер юридичної фірми Astapov Lawyers Ігор Чєрєзов. "Якщо компанії дійдуть до Верховного суду, його рішення буде слугувати прецедентом в аналогічних справах", - упевнений він.

Примітно, що це не перша суперечка Belvedere за ТМ в Україні - в кінці 90-х компанія створила СП з місцевим підприємцем і стала розливати горілку "Гетьман" на Львівському лікеро-горілчаному заводі. Проте бізнес-план реалізований не був: після декількох років судових тяжб Верховний суд ухвалив, що права на ТМ Hetman в Україні належать українському підприємцю.

Історія питання

Як міжнародні компанії захищали свої бренди в Україні

16 серпня 2006 року Донецьке територіальне відділення Антимонопольного комітету визнало за неправомірне використання компанією ТОВ "Контракт" у своїй зовнішній рекламі ТМ Mercedes-Benz. Позов подав ділер концерну DaimlerChrysler в Україні - компанія "Автодом". 19 вересня 2006 року Хозсуд Дніпропетровській області заборонив компанії, що володіє магазином у Дніпродзержинську (її назва не повідомлялася) здійснювати реалізацію продукції під ТМ Martini без дозволу уповноважених представників компанії Bacardi & Co Ltd. Продукція під цією торговельною маркою була вилучена з обороту магазина.

13 квітня 2007 року міжнародна група S.P.I. пред'явила претензії ЗАТ "Полтавський лікеро-горілчаний завод" за використання ним ТМ "Столична". На кордоні з Польщею співробітниками Госпогранслужби тоді була конфіскована крупна партія горілки, вироблена ЗАТ.

Джерело: kommersant.ua, 07 серпня 2008

Висловити думку у Форумі