UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції День Святого Валентина
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

День Святого Валентина

День Святого Валентина має туманне минуле, але яскраве сьогодення

Існує ряд легенд, які пояснюють походження цього свята.

Одна свідчить, що 14 лютого – це день страти римського лікаря (і священика) Святого Валентина, яка відбулася приблизно в 270 році н. э. Священик Валентин таємно вінчав солдатів-християн, порушуючи заборону імператора.

Згідно іншій легенді, знаходячись в ув'язненні, Валентин закохався в сліпу дочку свого тюремника, яку успішно зцілив. Перед стратою (його спершу побили камінням, а потім відрубали голову) святий передав їй лист, що закінчувався словами "від твого Валентина".

Споріднені публікації:
 • Сьогодні День всіх закоханих. Італійського Валентина або російського Тріфона - на ваш розсуд
 • У "Дня закоханих" язичницьке коріння
 • "Католицька Енциклопедія"\Catholic Encyclopedia дає детальнішу інформацію про Валентина. Як мінімум троє святих валентінів стали мучениками і померли 14 лютого. Один був священиком (і лікарем) в Римі, другий - єпископом в сучасному італійському місті Терні, третій, про що інформації дуже мало, жив у Єгипті.

  Перші два Валентин мученицьки загинули (перший - в 269 році н.е., другий - в 197 році н.е.) і були поховані на одному кладовищі. Нині поблизу цього місця знаходяться ворота Порту дель Попполо, через які можна пройти до одного з відомих місць у Римі - площу Пьяцца дель Попполо. Ці ворота часто називають "воротами Святого Валентина". Останки першого Валентина (римського священика і лікаря, який, ймовірно, і вилікував дочку тюремника) згодом зберігалися в одній з церков Риму.

  У 1836 році папа Григорій 16-й передав останки святого церкві в Дубліні (Ірландія), де вони знаходяться і зараз. Останки другого Валентина нині знаходяться в Базиліці Святого Валентина в місті Терні, в якому він колись був пастирем.

  Єгипетський Святий Валентин жив приблизно в 100-153-і роки н.е. Він був одним з кандидатів на пост римського єпископа, тобто, папи. У своїх проповідях він звеличив достоїнства шлюбу як центрального місця для втілення християнської любові. Про обставини його смерті практично нічого невідомо, також невідоме і місце поховання.

  Достовірно відомо лише, що в 496 році н.е. папа Гелазій встановив, що 14 лютого є вдень поминовення Святого Валентина. Ця історія одержала цікаве продовження. У 1969 році Святий Валентин був вилучений з календаря святих - так само церква обійшлася з багатьма святими, чия історичність бралася під сумнів. У результаті, сучасні католики 14 лютого відзначають лише день пам'яті святих Кирила і Мефодія, просвітителів слов'янства, творців кирилиці.

  Згідно іншої версії, прообразом Дня Святого Валентина стало язичницьке свято. У Стародавньому Римі відмічалося язичницьке свято родючості (Луперкалії), присвячене дружині Юпітера - богині Юноні (покровителька любові і шлюбу). Луперкалії починалися 15 лютого. А в ніч на 14 лютого парубки тягнули жереб аби встановити, яка дівчина буде їх сексуальним партнером на рік.

  Папа Гелазій, який встановив день поминовення Святого Валентина, дещо раніше заборонив святкувати Луперкалії.

  Історик Стефані Кунц\Stephanie ngfe1049srsid6375209 Coontz, автор книги "Історія Шлюбу"\"Marriage, ngfe1049srsid6375209 а History: ngfe1049srsid6375209 From Obedience to Intimacy, ngfe1049srsid6375209 or How Love Conquered Marriage", відзначає, що впродовж тисячоліть кохання, пристрасть і шлюб були вельми рідкісною комбінацією. Не дивлячись на те, що юні католики впродовж багатьох сторіч святкували День Святого Валентина як день своєї пристрасті, лише небагато з них розраховували в майбутньому одружитися з предметом свого обожнювання. Річ у тому, що сімейне життя не вважалося способом легального задоволення своїх сексуальних бажань. Однозначно, що християнські ієрархи постійно засуджували любовний зв'язок, не освячений узами шлюбу. На думку Кунц, католицька церква традиційно ставила шлюб на одне з найвищих місць в житті суспільства, в той же час указуючи, що в шлюбі романтичної закоханості немає.

  Традиції Дня Всіх Закоханих

  День Святого Валентина поступово обростав традиціями, які досягли свого розквіту у наш час.

  Нині традиційними символами цього свята у Старому і Новому Світі є купідони (вони ж амури), голуби, воркуючі пташки, троянди, сердечка (часто переплетені або пронизані однією стрілою Амура, стріли (Амура) і маленькі мереживні серветочки, часто прикрашені вищенаведеною символікою.

  Една Барт\Edna Barth, автор книги "Серця, Купідони і Червоні троянди: Історія Символів Дня Святого Валентина"\Hearts, Cupids, and Red Roses: The Story of the Valentine Symbols, приводить безліч історій про щодо проявів подібних звичаїв.

  Не дивлячись на те, що церква засуджувала любовні лотереї Стародавнього Риму, вони благополучно існували і згодом. У Середньовіччі схожі звичаї існували у Франції, Італії і Німеччині. Причому закохані, що інколи виграли один одного в лотерею, прикрашали свої рукави однаковими червоними сердечками.

  У середньовічній Англії діти переодягалися в одяг дорослих і колядували, обходячи будинки з піснями любовного змісту, в яких згадувався "любий Валентин". В Уельсі 14 лютого любимим дарували дерев'яні ложки, прикрашені сердечками, замками і ключиками (вони символізували фразу "Ти відкрив\відкрила моє серце"). У багатьох країнах практикувалися ворожіння на суджених-ряджених, на зразок водохресних ворожінь, що існували в Росії. День Святого Валентина згадується і в творах класиків. Відповідний вірш, наприклад, написав в 1382 році Джеффрі Чосер\Geoffrey Chaucer, відзначаючи таким чином рік змовин короля Англії Річарда Другого і Ганни Богемської. В "Гамлеті"\Hamlet Вільям Шекспир\William Shakespeare вклав у вуста Офелії згадку про цей день.

  Ймовірно, першу "валентинку" направив своїй прекрасній пані (дружині) Шарль, герцог Орлеанський. Це відбулося в 1415 році, коли герцог знаходився в ув'язненні у Лондоні (під час Столітньої війни він потрапив у полон до англійців після поразки в битві при Азенкурі). Одна з перших "валентинок", створена зразково у цей же час, нині зберігається в Британському Музеї в Лондоні.

  Згодом у багатьох країнах Європи закохані виготовляли самі або замовляли художникам вітальні листівки, часто супроводжуючи палкі визнання романтичними віршами (запозиченими або особистого творіння). Винахідницею сучасних "валентинок" вважається американка Естер Гоуленд\Esther Howland. Вона була художницею і підприємницею. В 1840 році вона послала перші вітальні листівки до дня Святого Валентина, а трохи пізніше створила видавничу фірму, що спеціалізувалася на випуску "валентинок".

  Перша коробка "валентинових" цукерок була виготовлена в Англії на початку 19-го століття. Приблизно у середині 19 століття виникла традиція виготовлення спеціальних тортів, тістечок, печень та інших кондитерських витворів, прикрашених відповідною символікою і написами.

  Цікаво, що останніми роками День Святого Валентина набув і політичного звучання. Він був особливо заборонений в Саудівській Аравії та Ірані. Проти нього виступають впливові релігійні діячі і екстремісти в багатьох інших країнах світу. Наприклад, в 2004 році радикальна група індуїстів Шив Сіна організувала урочисте спалювання "валентинок" в місті Мумбає (Бомбеї).

  Джерело: Washington ProFile, 14 лютого 2007 

  Висловити думку у Форумі

  Читайте також: