UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Факти & Міфи Святий Миколай
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Святий Миколай

saint_nicholas

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ, один з найпопулярніших святих, що почитається грецькими та латинськими церквами, був у дійсності реальною персоною, яка жила в 4-му сторіччі в Myрa, Мала Азія. Зараз це турецький Демре. Традиційно, свято вшановується 6 грудня латинською Церквою і 19 грудня відповідно церквами, як наприклад Українська, які сповідують за Юліанським Календарем.

В молодості Миколай прийшов у монастир і згодом став абатом, а потім архієреєм.

Після страждань, переслідувань та неволі (був звільнений новим імператором Констянтином), Миколай помер в 352 р. Його мощі зберігалися в Myрa протягом семи сторіч, поки якісь італійські торговці не відправили в Myрa експедицію з трьох кораблів і 62 чоловіків, та хитрістю, вивезли його останки. Вони були покладені в церкві італійського міста Барі, що на Адріатичному морі, 9 травня, 1087, де зберігаються до цього дня.

Багато традицій, пов'язують зі Святим Миколаєм, як з особливим покровителем дівчат, дітей, дослідників, торговців та моряків, які звертаються до нього і в наші дні.

Існує легенда, яка пов'язує Святого Миколая з традицією дарувати непомітно подарунки. Жив якось в Патана дворянин з трьома дочками. І був він надто бідний, щоб забезпечити їх приданим для заміжжя. Він перебував від цього майже на межі того, щоб залишити їх на грішне життя, коли Миколай почув про його проблему. В ту ніч він взяв гаманець золота і вкинув його відкрите вікно. Дворянин скористався цим наступного дня для придбання приданого. Те ж було зроблено з другим гаманцем, якого було знайдено наступної ночі. З бажанням побачити свого добродійника, дворянин в третю ніч слідкував і впіймав Миколая на гарячому. Миколай попросив дворянина бути великодушним і його не викривати. З тих пір Святий Миколай пов'язується з традицією дарування подарунків. Згодом його три гаманці золота стали використовувати як символічне позначення у вигляді трьох золотих куль - відзнака тих, хто дає гроші в борг - лихварів, ломбардів і т.п.

В Україні перша згадка про Святого Миколая пов'язана з 882 роком часів Руського Князя Ігоря, коли на одному із київських гербів було вказано Святого Миколая. Кажуть, що коли Святий Володимир, Князь Русі-України в 988 проголосив у своєму князівстві Християнську релігію, він отримав особливе благословення від ікони Святого Миколая. Коли він відвідував Константинополь то бачив і був вражений поклонінню Святому могутнього Візантійського Імператора. Зараз Ікони Святого Миколая на іконостасі українських церков зазвичай розміщують зліва.

Оскільки українці переважно звертаються до ікони Святого Ніколая, або Святого Миколая, Запорізькі козаки часто брали їх на свої "чайки" у якості талісмана, відправляючись у віроломне Чорне море. Гуцули, гірці західної України на честь святих назвали чотири сезони року. Зима, яку звуть Святий Микола, Весна названа Святим Георгієм, Літо – Святим Петром і Осінь – Святим Дмитрієм. Зі Святим Миколаєм дарування подарунка пов'язується в Україні менш ніж півтора сторіччя. Дерево різдва, від початку німецька традиція, відразу прийшло в Україну, через Австрійський вплив, близько 1840 року.

Святий Миколай - це зараз незмінна частина різдва, сезон миру і великодушності серед усіх народів. Отже відповідно, елементи наших святкувань різдва прийшли від багатьох націй. Хоча український Святий Миколай носить плаття архієрея, американський Санта Клаус - це веселий хлопець в білому отороченому хутром червоному одязі, а російський Дід Мороз - це добрий старий зі своєю неодмінною супутницею Снігурочкою, у всих них є серце, яке перший удар зробило у давньому шістнадцятому сторіччі в Мура. Великодушний дух Миколая, Архієрея Myра, живий досьогодні.

Святий Миколай - найпопулярніший святий в українській церкві після Святого Володимира. Це підтверджується тим, що названих на честь Святого Миколая церков, більше ніж на честь будь якого іншого святого. Деякі дослідники вірять, що причиною цього є велика популярність Святого, який у середньовіччя користувався Любов’ю в Київській Русь-Україні, відкіля його популярність розповсюдилася на західну Європу, і особливо до Бельгії та Голландії.

За останні 200 років, пов’язані з Різдвом традиції розросталися разом з важливістю цього зимового свята, що завершує рік, і Святий Миколай став їх невід'ємною частиною. Особливий внесок зроблено голландськими поселенцями, які перенесли звичай Святого Миколая через океан до Нью-Йорка. Святий білобородий Миколай в костюмі архієрея, червоного кольору, був перетворений на діда мороза в Сполучених штатах і Канаді і кінець кінцем традиція повторно перетнула океан до Англії.

За матеріалами InfoUkes Inc, 19 грудня 2005

Висловити думку в Форумі

Дивіться також: