UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Факти & Міфи "Нобель" з фізики за оптику
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

"Нобель" з фізики за оптику

Нобелівська премія по фізиці цього року присуджена американським ученим Рою Ґлауберу і Джону Голлу, а також німецькому досліднику Теодору Геншу.

Джон Голл - один з авторів технології, що дозволяє вимірювати оптичні частоти

Рой Ґлаубер з Гарвардського університету одержав половину вищої наукової нагороди за опис поведінки світлових частинок. Нобелівський комітет відзначив, що в 1963 році цей учений заклав основи квантової оптичної теорії.

"Він зумів пояснити принципову різницю між гарячими джерелами світла, такими як лампи розжарювання, що володіють різними частотами і фазами, і лазерами, яким властива певна частота і фаза", - відзначив Нобелівський комітет.

Другу половину Нобелівської премії, загальний розмір якої складає 10 млн. шведських крон (1,29 млн. доларів), розділили Джон Голл з університету Колорадо і Теодор Генш з університету Людвіга-Максиміліана в Мюнхені.

Ці учені працювали над високоточним визначенням кольору світлових молекул, тобто лазерною прецизійною спектроскопією. Нобелівський комітет відзначив, що їх дослідження зробили можливим вимірювання оптичних частот з точністю до 15 знаків.

Відкриття, які зробили Генш і Голл, зокрема були використані при розробці високоточного годинника і супутникових пристроїв глобального позиціонування (GPS).

У понеділок Нобелівська премія по медицині була присуджена австралійським ученим Баррі Маршаллу і Робіну Уоррену за роботи по вивченню гастриту і виразку шлунку.

Ддерело: news8.thdo.bbc.co.uk, 04 жовтня 2005 

Висловити думку у Форумі