UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Факти & Міфи Як знаменитості спотворюють наукові істини
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Як знаменитості спотворюють наукові істини

Зірки нерідко роблять некоректні заяви в різних областях знання, а потім їх не підтверджені наукою вислови осідають в думках простих людей, стверджують фахівці.

*
 •  Ймовірно, правильним розшифруванням рівняння Ейнштейна - в інтерпретації Мерайі - було б "емансипація дорівнює Мерайя Кері Кері"

  Професор математики Девід Леслі

 • У числі знаменитостей, які потрапили на вістря пір'я представників британського добродійного фонду "Про науку з розумом", - відома в Сполученому Королівстві "телеповар" Делія Сміт і американська співачка Мерайя Кері.

  Сміт якось заявила, що з проблемою ожиріння можна покінчити, всього лише відмовившись від солодкого. "Після шести тижнів [проведених без цукру] все здасться солодким, тому що ваш смак знову стане таким, яким його створила природа, - сказала телезірка. - Ми могли б вилікувати націю, якби скоротили свою залежність від цукру".

  Лайза Майлс, провідний дієтолог Британського фонду харчування, на це відреагувала так: "Цукру позбавитися неможливо, та і не потрібно. Ми одержуємо цукор у його природному вигляді з багатьох продуктів, таких як фрукти і молоко, які забезпечують нас важливими живильними речовинами. А причини ожиріння куди складніші".

  Що значить двійка

  *
 •  Інтернет і новини розносять невірні вислови знаменитостей. І таким чином збільшується гора дезинформації, через яку нам потім доводиться пробиватися

  Елен Рафаель, Фонд "Про науку з розумом"

 • А Мерайя Кері якось обмовилася, що назва її альбому E=MC2 розшифровується як "емансипація дорівнює Мерайя Кері помножена на два" (а не в квадраті).

  Таким чином, помітив професор математики Девід Леслі, помістивши знамените рівняння Ейнштейна на обкладинку свого диска, співачка продемонструвала, що не цілком володіє алгеброю. "Двійка в цьому рівнянні означає "С в квадраті", а не "С що множить на 2". Вірне прочитання цього рівняння - E=MCC, так, що, ймовірно, вірною розшифровкою його - в інтерпретації Мерайі - було б "емансипація дорівнює Мерайя Кері Кері"

  Крім того, у звіті добродійного фонду міститься критика голлівудського актора Тома Круза - за те, що цього року в пресу "просочився старий відеозапис його поглядів на психіатрію". "Психіатрія не працює, - говорить в ній Круз. - Коли починаєш вивчати її наслідки, [розумієш:] це злочин проти людяності".

  Гарієт Болл, психолог з лондонського Королівського коледжу, з цією думкою в корінні не згодна. Цілий ряд різних методів психіатричного лікування, підкреслює вона, зокрема медикаменти і когнітивна поведінкова терапія, "продемонстрували свою ефективність".

  Треновані п'явки

  Не обійшли експерти своїми уїдливими зауваженнями і колегу Круза по голлівудському цеху Демі Мур, яка, за словами учених, не цілком розуміє концепцію розчинених в крові токсинів. Річ у тім, що актриса заявила, що "детоксицірує свою кров" за допомогою "добре тренованих медичних п'явок".

  "У них є небагато ензимів, і коли вони упиваються в тебе, вони випускають їх в твою кров, - пояснила Демі Мур. - Загалом, рана небагато кровоточить, і твоє здоров'я поліпшується. Кров очищається від токсинів".

  Пояснення біохіміка доктора Даніели Муллем дещо відрізняються від тих, які дає кінозірка: "Щоб щось детоксиціювалося, це щось має позбутися токсину. Навіть якщо у вашій крові містяться токсини, просте видалення невеликої їх кількості ніякої користі не приносить".

  Тим часом директор фонду "Про науку з розумом" Елен Рафаель підкреслює: ніхто не чекає від людей того, що вони все знатимуть про науку.

  "Проблеми виникають, коли вони - перш ніж висловитися - не намагаються перевірити свої висновки або задати пару питань, - говорить вона. - А інтернет і цілодобові новини тут же розносять невірні вислови знаменитостей. І таким чином збільшується гора дезинформації, через яку нам потім доводиться пробиватися, щоб зрозуміти щось про той або інший предмет".

  "Проста перевірка ніколи не зашкодить", - робить висновок Елен Рафаель.

  Джерело: bbc.co.uk, 04 січня 2009

  Висловити думку у Форумі