UKR ENG RUS
«ПАТЕНТБЮРО» 31 жовтня 1853 року на Чернігівщині народився Микола Кибальчич,...

31 жовтня 1853 року на Чернігівщині народився Микола Кибальчич, український винахідник, автор схеми першого у світі реактивного літального апарата

Задовго до Ціолковського, який був нащадком козацького ватажка Северина Наливайка й дуже цим пишався, двоє українців вже мали суттєві напрацювання в галузі теоретичної космонавтики.

Українець Микола Кибальчич розробив схему першого у світі реактивного літального апарата. Та придумав ідею використати ракету для польоту людини в космос.

Пристрій для реактивних польотів Кибальчич розробив у останні дні свого життя. Ескіз космічного корабля він видряпав уламком ґудзика на стіні тюремного каземату, куди потрапив за свої політичні переконання. Його стратили 3 квітня 1881 року, а разом з ним в архівах було поховано папери з розробленим проектом. На час страти йому не було навіть 30 років.

Схема реактивного літального апарату Кібальчича

Схема реактивного літального апарату Кибальчича

Лише значно пізніше до принципів ракетобудування, про які Кибальчич детально писав у своїх розробках, самотужки дійде Ціолковський. Натомість за радянських часів Миколу Кибальчича більше знали як винахідника бомби – так званого прототипу сучасної гранати, якою народовольці вбили російського імператора Олександра ІІ.

Zasiadko Першим, хто дав поштовх для розвитку ракетної техніки в Європі, та першим у світі, хто створив кілька типів бойових ракет, також є українець – генерал-лейтенант Олександр Засядько. У середині ХІХ століття він розробив цілу серію різних бойових ракет і створив навіть ракетну роту в царській армії.

Олександр Засядько народився на Полтавщині та був нащадком старовинного козацького роду. Його дід і прадід служили в Хорольській та Лютенській сотнях. А батько був головним гармашем Запорозької Січі та родичем кошового отамана Петра Калнишевського, якого за наказом Катерини ІІ було відправлено до в’язниці Соловецького монастиря.

Іменами обох українців названо кратери на Місяці.

31.10.2021

Дивіться публікацію "Серед перших творців ракетно-космічної техніки – 80% українців" (автор Вікторія Досач), у веб-ресурсі Інститут просвіти  

Дивіться також: Как украинцы покорили космос

ПАТЕНТБЮРО-ОНЛАЙН - миттєві заявки на об'єкти інтелектуальної власності